rok 2008
Przeprowadzka

symboliczna ilustracja do treści

Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego został wykonany przez Stanisława Wakulińskiego, a projekt wykonał syn pana Stanisława - Jan Wakuliński. Pomysłodawczynią budowy pomnika była Halina Kępka. Pierwotnie pomnik został ustawiony w roku 1991 na skwerze obok ratusza.

Jak widać wszystko co ważne dla tego miasta zaczęło się właśnie w 1991 roku. Z okien galerii doskonale wyglądała sylwetka Marszałka. Dostojny Naczelnik patrzył z góry na wszelkie uroczystości ważne dla miasta. Stojąca na cokole ponad dwumetrowa figura odlana z brązu: w mundurze galowym z orderami i w płaszczu zimowym, z elementami u boku maciejówki, buławy oraz szabli, budziła podziw, szacunek i zachwyt. Wystarczyło spojrzeć w stronę ratusza i już cieplutko robiło się na widok solidnego płaszcza, który przykrywał naszego bohatera. Czułam bardzo mocno działanie ducha, które emanowało z tamtego miejsca.

Przeprowadzka Marszałka nastąpiła w roku 2008. W związku z przebudową centrum, władze miasta postanowiły przenieść pomnik. Nasz wódz rozgościł się przed Archiwum Państwowym w historycznym miejscu, gdzie niegdyś jako Wódz Naczelny odbierał uroczystą defiladę wojskową. Od momentu przeprowadzki Marszałka mój wzrok przekierowałam ku nowej lokalizacji. Nie mogłam bezpośrednio z centralnego pomieszczenia galerii, obserwować uroczystych wydarzeń świąt państwowych. Od tego momentu, to boczny pokój temu służył. Trudno było mi się do tej lokalizacji przyzwyczaić. Przeprowadzka miała jednak plusy, to nic że mniej widziałam, ale lepiej słyszałam bo centrum przybliżyło się do mnie.

Ileż to razy przechodząc obok Marszałka czuję jego skupiony wzrok bezpośrednio na mnie. Gdy miałam trudne chwile, to właśnie pamięć o Józefie, o jego mądrości i determinacji pozwalała mi iść dalej, a że pomnik został wykonany jedynie ze składek mieszkańców miasta, widać że nie tylko mi był nieobojętny.