rok 1999
Nowy podział

symboliczna ilustracja do treści

Pierwszego stycznia 1999 roku wprowadzono nowy podział administracyjny kraju, powstało województwo podlaskie. Nadal stolicą województwa podlaskiego pozostał Białystok. Pierwszym marszałkiem województwa został Sławomir Zgrzywa.

I tak staliśmy się Podlasiakami. Jako Podlasianka wielokrotnie z rekomendacji Urzędu Marszałkowskiego reprezentowałam nasz region w różnych artystycznych wydarzeniach. Urząd Marszałkowski zawsze cenił mnie jako artystkę. Byłam dwukrotną stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego. Reprezentowałam region Podlasia podczas Dni Brandenburgii w Poczdamie. Wielokrotnie współpracowałam z wydziałem kultury, służąc swoim artystycznym doświadczeniem. Myślę, że obie strony były zadowolone.

Wspominając Urząd Marszałkowski, w pamięci mam wyjazd w 2005 roku do Poczdamu na Dni Brandenburgii - Święta Zjednoczenia Niemiec. Odpowiedzialna byłam za aranżację i wykonanie regionalnych stoisk promujących województwo podlaskie. Aby było bardziej oryginalnie rozłożyłam sztalugę by plenarnie malować, (chcę nadmienić, że w galerii również maluję publicznie i to zazwyczaj przy dźwiękach ulubionych melodii, i tak się złożyło, że przed wyjazdem tworzyłam cykl obrazów w rytm pewnego zespołu z Francji).

Malując oficjalnie przed stoiskiem Województwa Podlaskiego nagle słyszę mój ulubiony zespół. Myślałam, że śnię. Gdy ta sytuacja trwała zbyt długo, a moja ciekawość narastała, poszłam na poszukiwanie źródła dobywającej się muzyki. Nie musiałam daleko odchodzić, bo ku memu zdziwieniu na scenie ujrzałam zespół, który znałam tylko z nagrania. Musiałam tak daleko wyjechać , aby ich osobiście poznać. To było jak deja vu!

Drugim muzycznym zadziwieniem było to, iż na największej ze scen podczas tych uroczystości zobaczyłam nasz Polski Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze. Cóż to był za widok, przy scenie były tłumy ludzi, a nasze Mazowsze wyglądało zjawiskowo. Byłam dumna, że to właśnie występ Mazowsza stał się artystyczną częścią Święta Zjednoczenia Niemiec. Prawdziwa wisienka na jubileuszowym torcie!